TR /EN

Nötr Tuz Buharı Püskürtme Testi

Anasayfa / Hizmetler / Korozyon Performans Tuz Testi / Nötr Tuz Buharı Püskürtme Testi

Korozyon dirençli kaplamaların performanslarını ölçme konusuda sektörün tercih ettiği en geçerli test, kısaca "Tuz Testi" olarak bilinen "Nötr Tuz Buharı Püskürtme Testi" uygulamasıdır.

Bu testte kaplanmış parçalar, belli oranda tuzlu su içeren ve asitlik derecesi nötr olan basınçlı bir buhar püskürtülerek yüzeylerindeki değişimler gözlenir. 

Platech'te mevcut olan tuz testi kabinimizde hem kendi kapladığımız parçaların korozyon performanslarını sınıyoruz hem de müşterilerimizin tuz testi ihtiyaçlarını karşılayarak gerekli sertifikasyon ve belgelendirme çalışmaları yapıyoruz.

TUZ TESTİ NEDİR?

NSST için ASM B117, ISO 9227, DIN 50021 olmak üzere üç temel ölçüm yöntemi uluslararası standartlar olarak tercih edilmekte olup, korozyon dirençli metalik kaplama uygulamalarının değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Kaplamaların NSST ile değerlendirilmesinde iki temel performans kriteri kabul edilmiştir:

a) Beyaz pas gösterme süresi: Kaplama metalinin korozyona uğrayarak beyaz renkli ZnO bileşiği oluşturması için gereken süredir. Bu süre kaplamanın korozif ortamda gösterdiği katodik korumanın sınırını belirler

b) Kırmızı pas gösterme süresi: Korozyon etkisinin kaplama filmini geçerek demir esaslı altlık yüzeyde etki göstermesi sonucu kırmızı renkli FeO bileşiği oluşturması için gereken süredir. Bu süre, muayeneye tabi tutulan parçanın korozyondan bütünüyle etkilendiğini gösteren sınırdır.

NSST’de parçalar uygun parametrelerde ve kontrollü bir korozyon ortamı sağlayan test kabini içerisine konulur; önceden kararlaştırılmış periyotlarla yüzeylerinin beyaz pas ve kırmızı pas gösterme durumları kontrol edilir. Parçaların yüzeylerindeki korozyon etkisi fotoğraflanarak kayıt altına alındığı gibi, her periyodik kontrolde parametreler açısından da kontrol yapılarak kaydedilir.

Müşteri şartnameleri ya da uluslararası standartların beklentilerine göre NSST uygulamasına ya istenen belli bir süre için; ya da yüzeyde beyaz pas/kırmızı pas görülene kadar devam edilmesi istenebilir.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0212) 444 1 444

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Top